Konstrukcje PV

 

K2 pitched

Co to są systemu montażu modułów fotowoltaicznych?

Sposobów na montaż modułów fotowoltaicznych jest bardzo dużo w i zasadzie w chwili obecnej można je zainstalować na każdym z rodzajów dachy bez względu na jego pokrycie, skierowanie połaci w względem stron świata czy kąta pochylenia. Oczywiście przy montażu modułów w pierwszej kolejności podejmowana będzie próba spełnienia warunków prawidłowego montażu, czyli takiego który w naszej szerokości geograficznej pozwoli na uzyskanie jak największej sprawności z zainstalowanej instalacji. Po pierwsze moduły fotowoltaiczne powinny być montowane w kierunku południowym, w ten sposób będą one najdłużej oświetlane w ciągu dnia. I staramy się, żeby były one montowane z nachyleniem 30° ? 40°. Oczywiście można również montować moduły na kierunku wschodnim i zachodnim ale sprawność takiej instalacji będzie niższa niż instalacji zamontowanej na kierunku południowym.

Montaż modułów fotowoltaicznym na dachu skośnym:

Montaż modułów fotowoltaicznych na dachu skośnym jest jednym z najczęściej wykonywanym w naszym kraju. Przy dachu skośny nie mamy możliwości ustawienia modułów pod innym kątem niż pozwala nam na to dach. Raczej unika się budowania dodatkowych konstrukcji pozwalających na ustawienie modułów pod katem określonym w normie. Nie wykonuję się tego ze względów bezpieczeństwa. Dodatkowe konstrukcje na dachu mogą bowiem wyrządzić więcej szkód niż korzyści.

Do montażu na dachu modułów fotowoltaiczne stosuje się specjalnie przeznaczone do tego zestawy. Śruby którymi przytwierdzamy do dachu profile montażowe są specjalnie przystosowane do tego typu montażu posiadają specjalne uszczelki, dzięki czemu nie ma najmniejszej możliwości, żeby po zamontowaniu instalacji dochodziło do jakiekolwiek przeciekania dachu. Przeciekanie dachu po montażu modułów jest jedną z najczęściej pojawiającą się obawą przyszłych właścicieli instalacji. Cały system montażowy, profile śruby i tak dalej są dobierane ze względu na pokrycie dachowe. W chwili obecnej wybór wszystkich komponentów jest tak szeroki, że żadne z pokryć dachowych nie stanowi ograniczenia.

Montaż modułów fotowoltaicznych na dachu płaskim:

Oczywiście montaż modułów PV na dachu płaskim też jest możliwy. W zależności od tego jak ten dach został wykonany mamy do wyboru dwa rodzaje systemów montażowych. Pierwszym z nich jest standardowy zestaw składający się z „ekierek”, oraz profili montażowych. Taki zestaw będzie wybierany w sytuacjach kiedy możemy przewiercić dach w ten sposób montując cały zestaw. Oprócz tego oczywiście zestaw należy obciążyć bloczkami betonowymi by w razie silnych podmuchów wiatru nie doszło do ich zerwania. Jednymi z najbardziej nowoczesnych zestawów do montażu modułów na dachach płaskich są zestawy które nie wymagają przewiercania dachu. Są to zestawy które stawiamy na dachu, obciążając je bloczkami betonowymi. Zestawy te są bardzo wygodne dla montażystów, ponieważ pozwalają na stosunkowo szybkie ustawienie modułów, wyglądają bardzo estetycznie i tak naprawdę wypierają standardowe ekierki. Są one bowiem dużo częściej wybierane przez klientów. Pozbawiamy się też w tym przypadku obawy przeciekania dachu.

Systemy montażowe przeznaczone do różnych pokryć dachowych oraz kształtów dachu (spadzisty, płaski) będą się między sobą różniły ceną. Systemy stosowane najczęściej, powszechnie na pewno będą tańsze o tych niestandardowych. Zazwyczaj montaż modułów fotowoltaicznych na dachach skośnych jest tańszy od tych na dachach płaskich.

Montaż modułów fotowoltaicznych na gruncie:

Najdroższym systemem montażowym będzie jednak system montażu modułów fotowoltaicznych, które mają być umieszczone na gruncie. W tym przypadku trzeba brać pod uwagę cenę prac ziemnych które musza być wykonywane przy umieszczeniu elementów konstrukcji systemu montażu w gruncie, po to by moduły fotowoltaiczne nie uległy uszkodzeniu w czasie silnego wiatru. Dodatkowym ale jakże ważnym aspektem budowy instalacji fotowoltaicznej na gruncie jest aspekt bezpieczeństwa i ochrony tej instalacji przed kradzieżą lub zniszczeniem.

Facebook
Twitter
LinkedIn