Fotowoltaika

Baza Wiedzy z zakresu instalacji fotowoltaicznej (PV):

Jak działa Instalacja fotowoltaiczna?
Moduły fotowoltaiczne zamontowane na dachu generują prąd stały. Inwerter ? urządzenie montowane w pomieszczeniu gospodarczym budynku ? zamienia wytworzony z promieniowania słonecznego prąd stały na prąd zmienny, który wykorzystują domowe urządzenia. To samoobsługowe urządzenie działa w ten sposób, by w pierwszej kolejności pobierana była energia elektryczna ze Słońca, a dopiero potem płatna energia z zakładu energetycznego.
Jaki jest okres zwrotu z Instalacji PV?
Okres zwrotu inwestycji to najczęściej 7-10 lat, w zależności od wielkości instalacji. Przy szacowaniu okresu zwrotu pamiętaj o ciągłym wzroście cen energii. Do kalkulacji nie należy używać wyłącznie dzisiejszej ceny energii, a jej średnią cenę w ciągu następnych 25 lat.
Jak wygląda rozliczenie z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego (OSD)?
W ciągu dnia głównie zużywasz na bieżąco energię produkowaną przez Instalację PV i nic za to nie płacisz. Niewykorzystana nadwyżka energii oddawana jest do sieci OSD, która działa jak akumulator. Wieczorem i w nocy możesz odebrać z sieci  OSD za darmo 80% wprowadzonej wcześniej energii dla instalacji do 10kWp lub 70% energii dla instalacji powyżej 10kWp. Z OSD rozliczasz się co rok, wyłącznie za różnicę wysokości energii pobranej i oddanej do sieci, dzięki czemu niedobór z zimy równoważy się z nadwyżką z lata.
Czy możesz sprzedawać energie elektryczną z Instalacji PV?

Osoby fizyczne nie maja możliwości zarabiania na nadwyżkach energii. Można zaoszczędzić do około 70-80 % kosztów energii w ciągu roku . Energii nie można odsprzedawać, dlatego instalację dobieramy zawsze do zapotrzebowania na energię. Firmy mają możliwość sprzedaży nadwyżek energii po cenie hurtowej.

Na jaki okres podpisuje się umowę (aneks) z OSD?
  Obecnie umowę (aneks) z OSD podpisuje się na 15 lat.
Kto to jest Prosument?
To osoba fizyczna jednocześnie produkująca energię z instalacji PV  i  pobierająca energię z OSD w przypadku kiedy instalacja PV nie wytwarza wystarczającej ilości  energii na własne potrzeby.
Czy jest dofinansowane do instalacji PV?

Tak jak najbardziej, więcej na ten temat przeczytasz  w naszej zakładce “Finnasowanie”. W związku ze znacznym spadkiem cen instalacji PV, takie  instalacje opłacają się już bez dofinansowania. Dotacje zostały uzupełnione  preferencyjnym rozliczeniem z OSD. Czasami  Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska organizują własne programy, niestety z mocno ograniczonym budżetem i ścisłym terminem składania wniosków, dlatego umowę na dofinansowanie podpisuje z nami przed uruchomieniem terminów składania wniosków o dotacje. Jeśli chciałbyś skorzystać z dofinansowania poinformuj nas o tym wcześniej, a my przygotujemy za Ciebie stosowny wniosek o dofinansowanie.

Czy będzie konieczna wymiana Twojego licznika energii elektrycznej?
Tak jak najbardziej. Twój dotychczasowy licznik energii zostanie wymieniony na nowoczesny dwukierunkowy z możliwością zdalnego odczytu przez OSD. Licznik będzie wymieniony bezkosztowo przez  OSD
Jaka jest trwałość modułów fotowoltaicznych?
  Producent określił trwałość modułów fotowoltaicznych na 25 lat
Gdzie są instalowane moduły fotowoltaiczne?
Moduły fotowoltaiczne o wymiarach standardowych (1,6m x 1m) są najczęściej montowane na dachu domu od strony południowej lub  zachodnie i wschodniej.  Moduły PV mogą być instalowane również na ziemi, jeżeli jest tylko wystarczająco miejsca i miejsce to nie jest zacienione.
Jaka jest typowa moc modułów fotowoltaicznych(moduły PV)?
  Moduły fotowoltaiczne ( moduły PV) obecnie mają moc od 280Wp do 340Wp. Stały rozwój technologii pozwala na uzyskanie coraz to bardziej wydajnych modułów PV, co oznacza ,że w kolejnych latach moc tych modłów będzie stale rosła. 
Jakie typy modułów PV są najczęściej montowane?
Najczęściej montuje się moduły polikrystaliczne (o kolorze niebieskim)  ze względu na najlepszy stosunek wydajności do ceny. Jeśli powierzchnia dachu jest zbyt mała, wtedy montujemy mocniejsze ale droższe moduły monokrystaliczne (o kolorze czarnym), aby moc instalacji pokryła zapotrzebowanie na energię. Obecnie ze względu na malejące ceny modułów monokrystalicznych i ich większą moc i wydajność coraz bardziej popularne stają się te moduły.
Jak jest wymagana powierzchnia dachu dla typowego domku jednorodzinnego?
Wymagana powierzchnia dachu dla typowego jednorodzinnego domu o zużyciu  4-5 tys. kWh rocznie wynosi szacunkowo od 28m? do 35m?.
Czy zimą muszę dopłacać do energii elektrycznej przy zamontowanej instalacji PV?
Nie. Energię zmagazynowaną latem wykorzystujesz zimą. Z OSD rozliczasz się za pobraną energię raz na koniec każdego  roku.
Jakie są koszty utrzymania instalacji PV?
Instalacja PV nie jest kosztowna w utrzymaniu.  Moduły PV zainstalowane nie wymagają czyszczenia ? czyszczone są w sposób naturalny i ekologiczny przez deszcz i wiatr. Nie jest konieczna też szczególna konserwacja i cykliczne przeglądy.
Czy konstrukcje dachu wytrzyma instalacje PV?
Zestaw jest dobierany przez specjalistę w oparciu o dedykowany program,  który wylicza czy konstrukcja dachu wytrzyma obciążenie śniegiem i najsilniejsze podmuchy wiatru. Ciężar instalacji opiera się na dużej powierzchni i dla większości dachów nie stanowi dużego obciążenia.
Czy moduły PV są odporne na trudne warunki atmosferyczne?
Oferowane przez nas panele są zabezpieczone hartowanym szkłem tak, że grad i zalegający śnieg nie są w stanie ich uszkodzić. Panele przed sprzedażą przechodzą w tym celu testy wytrzymałościowe.
Ile trwa montaż instalacji PV?
W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej 2-3 dni.
Czy mogę zdalnie monitorować produkcję energii z instalacji PV?
Tak. Z instalacją dostarczamy monitoring produkcji energii na telefon i komputer. Produkcję wskazuje również wyświetlacz inwertera.
Jaka jest gwarancja na moduły PV?
Ma moduły PV jest 15 lat gwarancji produktowej i 25 lat gwarancji co najmniej 80% mocy początkowej
Czy się różnią kolektory słoneczne od instalacji PV?
Kolektory słoneczne wykorzystywane są do ogrzewania wody użytkowej a ich działanie ogranicza się tylko do miesięcy letnich. Panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną przez cały rok, nawet przy zachmurzeniu, lecz wtedy ich moc spada proporcjonalnie do zachmurzenia. Fotowoltaika wyróżnia się również większą wszechstronnością zastosowania.
Ile energii elektrycznej produkuje instalacja PV o mocy 1kWp?
Przy polskich warunkach pogodowych 1 kW instalacji fotowoltaicznej jest w stanie wyprodukować w ciągu roku od 850 do 1050 kWh
Czy w przypadku awarii sieci OSD instalacja PV nadal produkuje energię?
Nie. Instalacja połączona z siecią OSD w takiej sytuacji nie może pracować i automatycznie się wyłącza.
Z jakich podstawowych elementów składa się instalacja PV?
  • moduły PV
  • konstrukcja montażowa
  • inwerter
  • zabezpieczenia i akcesoria montażowe
Czy jest potrzebne pozwolenie na budowę instalacji PV?
Nie. Nie potrzebujesz pozwolenia na budowę ani koncesji, nie musisz też zgłaszać prac budowlanych.
Z jakimi formalnościami wiąże się budowa instalacji PV?
Dokonujemy za Ciebie zgłoszenia instalacji PV (mikroinstalacj), aby OSD wymienił licznik na dwukierunkowy i przygotował stosowny aneks do Twojej umowy przyłączeniowej. Następnie podpisujesz drogą pocztową nową umowę kompleksową ze sprzedawcą energii i możesz uruchomić instalację. Wszystko zrobimy za Ciebie, więc nie musisz przejmować się formalnościami.
Czy instalacja PV wymaga zastosowania akumulatorów?
Nie. Obecnie energię można magazynować w sieci OSD, co jest znacznie bardziej opłacalne niż instalacja z akumulatorami, które zwiększają koszt instalacji o nawet 50%. Oczywiście instalacja PV może  użyć akumulatorów do zwiększenia stopnia wykorzystania energii elektrycznej produkowanej ze Słońca na potrzeby własne, co bezpośrednio przekłada się na kolejne obniżenie kosztów energii zakupionej od OSD.
Co to jest falownik?
Najbardziej widocznym elementem elektrowni słonecznej są moduły fotowoltaiczne. To one bezpośrednio przetwarzają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną prądu stałego (ang. direct current, DC). Prąd stały ma swoje dobre strony, np. łatwo daje się magazynować w akumulatorach, jednak najczęstszą formą energii elektrycznej spotykaną na co dzień jest prąd przemienny (ang. alternating current, AC). Jeśli wyprodukowaną energię chcemy wykorzystać bezpośrednio w naszych domowych urządzeniach, należy wprowadzić ją do sieci energetycznej budynku. W tym celu będziemy potrzebować urządzenia, które w odpowiedni sposób przetworzy wejściowy prąd stały na wyjściowy prąd przemienny. Takim urządzeniem jest falownik (ang. inverter).

 

 

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn